כתבה מאת דנה אלימלך.

רחוב אילת בקריית שמונה כמעט ומרגיש שהוא לא חלק מהעיר. תושבי הרחוב מרגישים כי נשכחו שוב לאחר שהובטח להם שינוי בבחירות לראשות העיר בהם זכה ראש העיר אביחי שטרן, ולא מבינים על מה דורשים מהם תשלום ארנונה, כיוון שאינם מקבלים שירותים לתושב כלל. הזנחת שבט המנשה לטענתם שעלולה להביא לאסון, ליקויי בטיחות מסכנים חיים, ותברואה ירודה, זהו רחוב אילת שאף אחד לא רוצה לחיות בו, גם תושבי הרחוב בעצמם אמרו דיירי הרחוב.

רחוב אילת בקריית שמונה סובל מבעיות של הזנחה, קיבוץ של אוכלוסיות מוחלשות, הבאת שבט המנשה אל הרחוב ללא תמיכה וסיוע מתאימים, שירותים ירודים לתושבים ברמת ניקיון הרחוב, מחסור בהפעלות לילדים ולנוער, מחסור בגני משחקים, וליקויי בטיחות מסכנים חיים, כמו חומות שנוטות ליפול. תושבי רחוב אילת מרגישים כי הם אינם חלק מהעיר, ותשלום הארנונה שדורשים מהתושבים לשלם הוא מבלי שהם מקבלים שירות על כך ואומרים כי דיירי הרחוב רצו שינוי בבחירות בשביל שינוי ברחוב אילת והם מאוד מאוכזבים. לטענתם הובטח לתושבי הרחוב כחלק מהקמפיין של ראש העיר אביחי שטרן בבחירות האחרונות שרחוב אילת יהיה על המפה, ולכן תמכו בראש העיר שטרן, אמרו הדיירים.

אחת הסיבות שבחרנו באביחי שטרן לרשות העיר כי רצינו שינוי אמרו תושבי הרחוב. בכדי שגם רחוב אילת יכנס לתכנית השינוי בעירייה. התושבים שגרים ברחוב אילת טוענים כי אין גני משחקים ברחוב, אין הפעלה לילדים ולנוער, והילדים מסתובבים במהלך היום ברחוב ללא תעסוקה או הפעלות מתאימות לילדים ונוער. הרחוב מאוד מוזנח לטענתם כשאין ניקיון ברחוב כלל. בנוסף העדר מצלמות ופיקוח של הרשות על הנעשה ברחוב מביא למקרים של הזנחה נוספת. התושבים אומרים כי זאת הזנחה שבאה מהרשות, הזנחה שנמשכת כבר לאורך שנים, ובמיוחד בשנה האחרונה שהובטח באופן מפורש לתושבי רחוב אילת כי עם סיום הבחירותלרשות המקומית בהן נבחר לראשות העיר אביחי שטרן, רחוב אילת יהיה הרחוב הראשון בעיר שיעבור שינוי, לרחוב שראוי למגורים לתושבים לטענתם. דיירים שגרים שנים ברחוב טוענים כי לא נכנס מטאטא רחוב אל השכונה ולפני הבחירות טוענים התושבים, מטאטא הרחוב ניקה את הרחוב כמעט על בסיס יומי, ולאחר הבחירות הניקיון הופסק וכי הם מרגישים מרומים.

רחוב אילת הוא מהרחובות הוותיקים של קריית שמונה, מתגוררים ברחובתושבים מוותיקי העיר, חלקם אף גדלו ברחוב כילדים והיום הם מבוגרים שגרים ברחוב. התושבים ברחוב אילת אומרים כי יש לרחוב פוטנציאל גדולמבחינת המיקום של הרחוב ונוף שנשקף מהרחוב, אבל הרחוב מוזנח. ההזנחה אף החמירה לטענתם ואף החלישה את התושבים ברחוב,כשהחליטו לרכז את שבט המנשה, קהילה שלמה במקום אחד. התושבים אומרים כי הדירות שאוכלסו על ידי שבט המנשה היו פנויות במשך זמן רב ברחוב אילת, אף אחד לא היה מוכן לגור בדירות קטנות, או בקומה שלישית או רביעית והחליטו לשכן את כל בני המנשה בבתים אלה. הביאו אוכלוסייה חלשה לשכונה חלשה והחלישו את השכונה עוד יותר אמרו תושבי הרחוב. רחוב אילת מאכלס בתוכו רק אוכלוסיות חלשות, לרב מגיעות אוכלוסיות של אמהות חד הוריות, קהילת שבט המנשה, אנשים שבאים מרקע סוציו אקונומי מאוד לא פשוט סיפרו דיירי הרחוב.

תושבי רחוב אילת אומרים כי הם רצו שינוי והם מאוד מאוכזבים כיוון שהובטח להם כי חלק מהקמפיין הבחירות של ראש העיר אביחי שטרן, שרחוב אילת יהיה על המפה.נכון שיש ימי חסד, אין ממשלה וזאת רק שנה ראשונה אבל יש דברים שהם דחופים כמו בעיית שתיה של אלכוהול מאוד חמורה בשבט המנשה שלאחרונה אף עלה פוסט של דיירי הרחוב על האלימות הקשה בשבט בני המנשה שנגמרת כתוצאה משתיית אלכוהול, שמגיע ממצב של חוסר תעסוקה“, אמרו דיירי הרחוב. והוסיפו “אומרים שיש את הסטודנטים של איילים שאמורים להפעיל את הילדים בשכונה,כרגע אנחנו לא רואים הפעלה. הפעלה אחת בכמה זמן זה לא מספק. צריך לדאוג לשבט בני המנשה למבנה שישמש את הקהילה להתכנסות ולפעילות , קהילת בני המנשה רוצים לשמר את מסורת והמנהגים שלהם. תושבי השכונה מבקשים לדאוג לשבט המנשה. מבחינתנו נגמרו ימי החסד לרשות, וקהילת בני המנשה צריך לתת לשבט המנשה להתאקלם גם בשכונות אחרות לא בהכרח רק ברחוב אילת. ואם הם כבר כאן שבט בני המנשה שיחיו בתנאים נורמטיביים.

תושבי רחוב אילת מספרים כי קהילת בני המנשה מאוד מתוסכלים, הם גרים בדירות קטנות והם משפחות גדולות ברוכות ילדים, יש בעיית שתייה של אלכוהול בקהילת שבט בני המנשה שלא מקבלת טיפול ומענה ראוי.  אין עובדת סציאלית ואנשי קהילה. תושבי השכונה אומרים כי הכתובת על הקיר עם בני המנשה ואם לא יקבלו טיפול ומענה ראוי עלול לקרות אסון.

התסכול רק הולך וגדל אצל דיירי רחוב אילת שאומרים כי הם רואים את הנעשה, שמטפלים ברחובות אחרים בעיר, והתקציבים מונים לטובת רחובות אחרים. תתחילו עם רחוב אילת. כמו שמביאים יזמים ותורמים אנחנו מצפים מראש העיר שיביא תורמים לשקם את הרחוב” אמרו דיירי הרחוב. רחוב אילת הוא לא חלק מהעיר הזאת הוא חלק נפרד ממנה.מרגיש ככה, התושבים מרגישים ככה. מדרכות ומעברי חצייה אנחנו רואים שצובעים בתוך העיר. ממש סכנת נפשות.

דיירי רחוב אילת ביקשו לטענם כבר לפני ארבעה חודשים שיגיעו מהרשות לחדש בצבע את מעברי החצייה ברחוב, לטענם מבטיחים שיגיעו ועד היום מעברי החצייה לא חודשו. וכששאלו שוב לאחרונה לטענתם למה לא מגיעים לצבוע את מעברי החצייה ולחדש את המדרכות קיבלו תשובהלטענתם כי נגמר התקציב של השנה הנוכחית, ושתושבי השכונה ימתינו עד לתקציב הבא, בשנת 2020. תושבי הרחוב אומרים כי ראש העיר אביחי שטרן ביחד עם סגן ראש העיר אופיר יחזקאלי הבטיחו כי המגרש הקיים ברחוב אילת יהיה עם מגרש משחקים לילדים, עם מתקני משחקים מתאימים לילדים אנחנו רואים בפייסבוק את נבחרי הציבור מעלים פוסטים בפייסבוק שדאגו לשכונה אחרת בעיר ושוב אנחנו מרגישים שרחוב אילת נשכח. הילדים במקום להיות בגני משחקים קופצים מהמקלטים כמשחק, ילדים רבים נמצאים בחוב ללא פעילות ותעסוקה מתאימה”, אמרו הדיירים.

בנוסף תושבי הרחוב מתריעים כי כל החומות נוטות ליפול, ועכשיו כשהחורף בפתח הם מודאגים כיוון שהחומות עלולות לקרוס עם הגשם. בנוסף לליקויי בטיחות רבים שאינם מקבלים מענה וטיפול כפי שהובטח ברשות. דיירי רחוב אילת מרגישים כי רחוב אילת אינו חלק מקריית שמונה והם מבקשים שהבטחות בחירות התקיימו במלואןורחוב אילת יהיה על המפה כי שהבטיחו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn