28 משתתפות מיישובים שונים של המועצה האזורית מבואות החרמון סיימו את קורס מובילי תרבות שהחל באוקטובר 2018 ונמשך 8 חודשים * המשתתפות צויידו בכלים מעשיים על מנת לחזק ולהוביל את התרבות ביישובן * ראש המועצה, בני בן מובחר: “התרגשתי לראות כיצד המצגות, ההרצאות והתפיסות הקהילתיות התאורטיות הופכות למציאות ממשית-קהילתית לנגד עינינו”

החודש הסתיים קורס מובילי תרבות של המועצה האזורית מבואות החרמון. הקורס החל באוקטובר 2018 והתקיים מדי חודש במועצה. 28 משתתפות מישובים שונים סיימו את הכשרתן, וכעת הן מצויידות בכלים לחזק ולהוביל את התרבות בקהילה. “התרגשתי לראות כיצד המצגות, ההרצאות והתפיסות הקהילתיות התאורטיות הופכות למציאות ממשית-קהילתית לנגד עינינו” אמר ראש המועצה, בני בן מובחר, והוסיף: “בקורסים הבאים אשמח לראות גם גברים משתלבים בעשייה התרבותית ביישוב”.

אלה שלומקוביץ, אשר הנחתה את הקורס, אמרה כי הקורס היה חוויה מרגשת מבחינתה. “מעבר ללמידה הכל כך משמעותית שמתרחשת בתוך מרחב של נשים עוצמתיות ומובילות בקהילות שלהן, יש גם מקום של תהליך אישי רגשי שכל אחת מהמשתתפות עברה”.

את הקורס הוביל ראש המועצה בן מובחר, יחד עם אופיר בינדר, מנהל המתנ”ס, ומאיה מאיר, מנהלת מחלקת תרבות במועצה. מאיה הסבירה כי הקורס אפשר למשתתפות להעמיק את הידע בכל התחומים הנוגעים למובילי תרבות בישובים בקהילה, כגון: הגדרת התפקיד ותפיסת התפקיד, מיפוי קהלים וצרכי הישוב, מהי יזמות מקומית, תקשורת וניהול קונפליקטים בקהילה, איך ליצור חיבורים קהילתיים וכיצד לבנות פרוייקט מהתחלה ועד הסוף- עם דגש על ניהול, גיוס ושימור מתנדבים. כל זאת תוך התבוננות על חשיבות הקהילה והתייחסות לתפקיד של מוביל תרבות ופעילי התרבות בישוב כשגרירי שינוי חברתי בקהילה.

“במבואות החרמון אנחנו אוהבים להגשים חלומות, ולאחר שנה של מיפוי צרכים בנושא התרבות בישובים והבנתם, בנינו ויצרנו קורס שהיה, למעשה, מימוש של חזון למציאות”, אומרת מאיה, “הקורס הועבר בצורה סדנאית וחוויתית. המשתתפות קיבלו כלים חשובים, הלכה למעשה, בעשייה היומיומית, והסכימו פה אחד על חשיבות הקורס לקידום תחום התרבות בישובן”.

אחת ממשתתפות הקורס היא נרקיס בוקר ממושב כרכום. “אני בוועד האגודה של היישוב, בוועדת חינוך, ובאופן כללי מאוד פעילה בקהילה” אומרת נרקיס. “השנה החלטתי להיכנס לוועדת תרבות, שזה אומר לציין את כל החגים במושב, להפיק אירועים קהילתיים, לקיים הפעלות למגוון רחב של גילאים- ילדים, בני נוער ומבוגרים. למשל, במושב שלנו יש מועדון לחבר ובכל יום חמישי מתקיימות שם הרצאות, פעילויות העשרה וכל מה שניתן לעשות בשביל לגבש את הקהילה. בתפקיד כזה, יש צורך לדעת איך להפעיל את הגילאים השונים ואיך לשבץ אותם בפעילויות השונות”.

למה נרשמת לקורס מובילי תרבות?

“כי זו יוזמה מדהימה בעיניי. זה ממש לא מובן מאליו שהמועצה פתחה את הקורס הזה. זה לא משהו פורמלי, סוג של מותרות, וזה לא קיים בכל מקום, אבל הקורס הזה נתן לנו כלים ורעיונות כיצד לקדם את התרבות ביישוב שלנו”.

מה הדבר העיקרי שקיבלת מהקורס?

“הדבר העיקרי שאהבתי הוא סיעור המוחות שעשינו. ישבנו יחד, כל מובילי התרבות, ושמענו חוויות, דעות שונות. רעיונות צפו באוויר ונוצרו גם שיתופי פעולה בינינו. עבודה בתרבות היא לא עבודה פשוטה כי צריך לדעת איך לגייס מתנדבים, איך להפעיל אנשים ואיך להוציא אותם מהבית. כשנמצאים בקבוצה אז יש יותר כוח. אתה מקבל ושואב רעיונות. בקורס נתנו לנו כלים כדי שנוכל לדעת כיצד לגייס משאבים ואיך ליצור שיתופי פעולה בתוך היישוב”.

עברת איזשהו שינוי בתפיסה מאז שהגעת לקורס?

“מאוד. פעם חשבתי שלהיות רכזת תרבות זה להיות מפיקת אירועים. עכשיו שיניתי תפיסה. אנחנו לא מפיקי אירועים, אנחנו צריכים להיות גלגל שמניע כל השנה, שאנשים ירצו להיות חלק מהדבר הזה וירצו לתת מעצמם ולא שאני אגיד לכל אחד מה לעשות. הבנתי שצריך ליצור וועדה פעילה מכל שכבות הגיל כדי לדעת איך לגעת בצרכים של כולם. ממש עברתי שינוי תפיסתי וזה עובד. אני רואה את זה גם במקומות אחרים”.

את מרגישה שמשהו השתנה עכשיו כשסיימת את הקורס?

“שמתי לב לשינוי תוך כדי הקורס. התחלנו עם הקורס בתקופה שהיו הרבה מאוד חגים והרבה פעילויות. התקציב שלנו היה מצומצם והייתי צריכה לחשוב איך אני מרימה אירוע בלי הוצאה משמעותית. הבנתי שבשביל לעשות את זה, צריך לשתף יותר ויותר אנשים בעשייה. למשל, אחד יודע לצלם, השנייה יודעת לשזור פרחים, וכל אחד תורם מעצמו”.

והייתה היענות לאירועים, מבחינת נוכחות התושבים באירוע?

“היו משתתפים, למרות שיכלו להגיע הרבה יותר. השנה עשינו אירוע מושקע במיוחד ומי שלא הגיע- הפסיד. שנה הבאה הוא כבר לא יפסיד כי הוא יידע שזה יהיה אירוע טוב. גם פה, זה הרבה עניין של שיווק ופרסום”.

 

 

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn