צילום: נלי ניצן.

בימים אלה מוצגת בעין גב תערוכה חדשה בהשתתפות 18 צלמים וצלמות אשר מציגים 60 צילומים פרי ההפלגות עם צוות הדייגים של עין גב. אוצר התערוכה עפר בלנק. התערוכה פתוחה ללא תשלום, בימים ב’ ו- ד’, בין השעות 17:00-19:00. נעילה- 31.10.2021. ההכנסות מהמכירה יתרמו למרכז הרפואי פדה פוריה בטבריה.

פתיחת תערוכה דייג ליום אחד בכפר הנופש עין גב.
צילום: תקשורות יעל שביט
צילום: תקשורות יעל שביט
צילום: תקשורות יעל שביט

הצלמים בתערוכה: עפר בלנק, שאול אדם, צבי אביבי, נלי ניצן, משה שליט, משה ציטר, מיכה הלמן, מוטי משבך, חיים יעבץ, זאב אלון, הלל אפרת, דורון תלמי, בוני איימס, אריה דהן, אן רפפורט, משה שליט, אופיר בנימין ואהוד בר-אב.

צילום: עפר בלנק

“יש יותר דגים ממים בכנרת” אומר קפטן מנחם לב, המנהל את צוות הדייגים על ספינת הדייג הוותיקה בעין גב שבכנרת, שפגישה מקרית, על המזח בנמל עין גב עם הצלם והמורה לצילום עפר בלנק, הולידה פרויקט צילום משותף, שנמשך שנה, בו יצאו בלנק וקבוצת צלמים, על ספינת הדייג “גיל” של קיבוץ עין גב, לעומק הימה ותיעדו את פעילות הדייג. לכל הפלגה הצטרפו חמישה צלמים וצלמות, לראות, לחוות ולתעד את פעילות הדייג ברשתות של קפטן לב וצוותו כ”דייגים ליום אחד”.

וכך מתאר את החוויה עפר בלנק יוזם הפרויקט ואוצר התערוכה: “בכל פעם השייט שונה, ממזג האוויר, האור ועד למצב הכנרת, יותר מלאה, שקטה, סוערת, כחולה, ירוקה או אפורה, השמיים כחולים, מעוננים או נקיים, אין יום דומה לקודמו. חווייתו של אדם מול האינסופי בטבע, צלמים ודייגים שטים בספינת דייג, הספוגה באור השמש והרוח החובטת בה, הגלים הלוחשים, כאשר קפטן לב והדייגים דרוכים לרגע בו יינתן האות ותושלך אל המים רשת היקפית ענקית, בקוטר 350 מטר, אל הגוונים של ירוק וטורקיז באגם, מהם תשוב ותעלה עמוסה בדגים, אותם יאסוף הצוות אל הסירה הקטנה, הנגררת מאחור, ימיין אותם לארגזים וימהר לכסות בקרח. אחדים יעיף מנחם לשמיים כי יש לחלוק, גם עם השחפים”.

צילום: נלי יצחק

קפטן מנחם לב מספר: “בזכות המקום בו אני חי אין ויכוח על קו המים. מייסדי הקיבוץ חיו בבדידות במזרח הכנרת ורצו להגיע לגדה השנייה כדי לבקר את שכניהם הקיבוצניקים, הם רכשו סירות קטנות כדי לעשות זאת. אחר כך הם למדו מערביי הסביבה לדוג וענף הדיג קם והיה הראשון בענפי הקיבוץ” אומר קפטן לב ומוסיף: “אני הגעתי מהעיר לקיבוץ עין גב, בכדי לעבוד בכנרת והיא הייתה עבורי כמו כוס יין גדולה ומלאה. כמו שאי אפשר להפסיק את הסיפור בן השמונים של עין גב, כך אסור להפסיק את הטיפול בכנרת. אנו מקבלים בברכה את איתני הטבע המיטיבים עם הכנרת אשר העלו את המפלס ומקווים שייטיבו גם עם דגת הכנרת”.

צילום: אריה דהן

קיבוץ עין גב ציין לפני כמה שנים לא רק את יום הולדתו ה-80, אלא גם את העובדה שהינו היישוב הישראלי הראשון שהוקם במתכונת חומה ומגדל ממזרח לכנרת והקיבוץ הימי הראשון שהכלכלה שלו התבססה בעיקרה על דיג. היום עין גב נותר הקיבוץ היחיד בתנועה הקיבוצית שעדיין מפעיל את ענף דיג בכנרת.

עוד מוסיף עפר בלנק: “הכנרת משקפת את מצב הרוח הלאומי של עם ישראל. כשהכנרת שופעת מים, אנחנו שמחים וכשהמפלס יורד, נעשה יותר עצוב. הטבע מסביב משתנה, נראה מרחוק, על מרחבי שדותיו, פה ושם איזו כלנית אבודה, הנוף מוריק בצבעי פסטל עזים בעונה הגשומה ונהפך לצהוב שצורב את העיניים בעונה היבשה ואנחנו כצלמים לא מפסיקים ומצלמים ללא הרף ולכל עבר, פעם לעבר הנוף, פעם לעבר השחפים, הלבניות והקורמורנים הזוכים לסעודה חינם ופעם לעבר קפטן לב וצוותו, הפועלים כגוף אחד, מיומן, יעיל ומקצועי, כשברקע צפצופי הסונאר שעל הספינה ופקודותיו של הקפטן הקורעות את דממת לב האגם. כצלמים אנו מתעדים את הסובב אותנו, מנסים להבין, להתבונן, ללכוד על חיישן המצלמה את הדימוי. צילום הוא לכידה של רגע, של יחידת זמן אחת לא מוגדרת וצריבתה לכדי דימוי מודפס או דיגיטלי. צילום הוא שפה, כלי עזר שבאמצעותו אנחנו מבטאים רגשות, תחושות ומחשבות”, אומר בלנק ומוסיף: “מטרתו של צילום דוקומנטרי הוא בתיעוד אנשים ואובייקטים בסביבתם הטבעית ובצורה אובייקטיבית. כצלמים אנו הצופים, לא המשתתפים, מנסים לא להפריע, להיות רואים ולא נראים ואת החוויה שעברנו ניתן לחוש היטב בתמונות המוצגות בתערוכה החדשה”.

ניתן לרכוש את הצילומים בקבלה של כפר הנופש עין גב.

לפרטים – כפר הנופש עין גב – 04-6659800.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn