הסיירת של זאביק
צילום: פרטי

יקיר העיר

מאת דנה אלימלך.

זאביק זוויגי פעיל חברתי מהבולטים בקריית שמונה. בצעד חריג הוא מעניק שירותים לתושבי העיר במקומות בהם נכשלה העירייה. זאביק חולש עם חבריו לסיירת כמעט על כל תחום בעיר. ניקיון שטחים ציבוריים, שיפוץ בתים, רווחה, חלוקת מזון, סיוע לעסקים, קשישים ומקלטים פרטיים. הוא מעלה לסדר את היום הציבורי את הנושאים הבוערים בקריית שמונה בעזרת שידורי פייסבוק לייב שמגיעים כמעט לכל תושב בעיר. בביקורת על העירייה שילם בתביעות דיבה אך הוא ניצח בכולן.

זאביק ושבט בני המנשה
צילום: פרטי

את הריאיון קבענו לשעה 18:00 בערב. זאביק ענה לשיחת הטלפון כשהוא מתנשף לאחר שסייע לתושבים בהעמסת ציוד. במקרה זה שבט בני המנשה. הוא מבקש לאחר את הריאיון במספר דקות.

אך דבר מכך אינו חריג כיוון שזו היא שגרת היום של זאביק. כשהוא מסייע לתושבים עם משאית בתרומת המאפייה המרחבית ומתנדבים להעברת חפצים אל ביתם של התושבים מבני המנשה. מבחינתו של זאביק התושבים היו צריכים סיוע והוא כמובן התייצב מיד. הייתה זו החשיפה ראשונה של שבט בני המנשה אליו שכעת דלתו פתוחה בפניהם משהכירו, וכך גם שאר התושבים בעיר. הפעילות של זאביק עוברת מפה לאוזן כאשר שידורי הלייב שלו כבר ידועים לכל.

זאביק זוויגי ורפאל מיכאל
צילום: אלבום פרטי

זאביק זוויגי מקריית שמונה הוא פעיל חברתי מהבולטים ביותר בעיר שעוסק בתחומים אקוטיים שפוגעים באיכות החיים לתושב. תחילת דרכו לפני שנתיים וחצי כאשר ראש העיר הנוכחי אביחי שטרן זכה בתמיכתו של זאביק בראשות העיר. היחסים בין השניים עוד בתחילת הקדנציה של שטרן עלו על שרטון שלטענת זאביק, שטרן לא עמד בהתחייבות כלפיו וכלפי תושבי העיר. זאביק מצידו חש אכזבה גדולה ואף תחושת בגידה על פועלו.

תחילת פעילותו החלה בביקורת נוקבת על הנהלת העיר שהבטיחו שינוי, אבל לטענתו השינוי הוא רק לרעה כאשר בהנהלת העיר פגעו בתושבים באמצעות הגדלה משמעותית בארנונה, סקרי מדידות, כאשר העיר מלוכלכת, אך בעיקר הגישה לתושב שבעיקרה פחות שירות לתושב, אומר זאביק. מתוך הביקורת על ראש העיר אביחי שטרן נולדה הסיירת של זאביק. חברים לסיירת הם הפעילים החברתיים דוד קמרי שמנקה את רחובות העיר ביסודיות, אורלי קדוש שמסייעת לקשישים, מאיה ממן שמסייעת לתושבים במצוקה כלכלית, אשר חזיזה שנרתם מיד לכל בקשה וסיוע בחיוך רחב, עו”ד שלום אוחנונה שמספק מהידע המשפטי ומלווה את חברי הסיירת והתושבים בבית המשפט מול התביעות הרבות שמוגשות כנגדם, ורפאל מיכאל שהוא מומחה לגינון שמלווה את הסיירת בהכשרה בטיחותית לעבודה בכלי עבודה לגינון ותורם מזמנו ומכספו לטובת התושבים.

תחומי הפעילות של הסיירת רחבים כשהם עוסקים בסיוע ליחידים ומשפחות במצוקה, באמצעות מזון, ריהוט, שיפוץ דירות, התמודדות עם בירוקרטיה מול מוסדות השלטון, ניקיון העיר כשהם מגיעים לכל רחוב בעיר כשהם מסייעים לתושבים הוותיקים. כל פניה מתקבלת במענה מצידם, אומר זאביק.

זאביק זוויגי הוא ממובילי המאבק של המאפיה המרחבית נגד סגירתה. הוא מעלה לסדר היום את הנושאים החשובים ביותר לציבור כמו תחזוקת המקלטים הפרטיים, מאבק שהשפיע והביא לכך שהוקמה ועדה למקלטים הפרטיים המשותפים בהובלת חבר מועצת העיר יורם מלול. זאביק ודוד קמרי אף העלו את נושא ניקיון בתי הקשישים בקריית שמונה זאת לאחר שניקו צמחייה וזבל שנערם במשך שנים. בסיירת אף עוזרים לעסקים להתאושש לאחר הקורונה.

זאביק אומר כי, הסיירת נולדה מצורך של האוכלוסייה בקריית שמונה “העשייה שהתושבים רואים כמו טיפוח, טיפול, וניקיון של השכונות הוותיקות זה בעצם מרשלנות של הרשות שהגדילו לעשות והעבירו חוק עזר עירוני שמעביר את האחריות על ניקיון השטחים הציבוריים לתושבים”. (זאביק זוויגי)

זאת הייתה מצוקה של מרבית התושבים והשכונות הוותיקות. הפרויקט התחיל בשכונה אחת בעיר ותפס תאוצה לכל רחבי העיר. העשייה של הסיירת היא ללא תמורה או תשלום”.

דוד קמרי ותושב לאחר תרומת עציצים
צילום: פרטי

בשנה הראשונה לפעילות הסיירת עסק זאביק בעיקר בביקורת על ההזנחה בעיר על ידי הרשות. הצטרפותו של דוד קמרי לסיירת מהווה ערך מוסף. כאשר ממבקרי הרשות הפכו גם למבצעים. “דוד קמרי הצטרף לסיירת כשהוא נותן את כל כולו לטובת העשייה. קמרי קבלן עפר ויש לו כלי עבודה. יום למחרת כבר התחלנו לעבוד בשיתוף פעולה מדהים. אנחנו נותנים עדיפות למקומות עם ליקויים תברואתיים, קשישים, חולים, אנשים עם אלרגיות. היכולות שלנו מוגבלות אך לא מבוטלות”.

אנחנו מתקבלים על ידי התושבים באהבה, אהדה, שירים ומחיאות כפיים מהחלונות. אם ראש העיר ייתן את השירות גם הוא יתקבל במחיאות כפיים”. זאביק זוויגי.

לדבריו, הוא גאה בכל אחד שהצטרף לסיירת ונתן ערך מוסף אשר מאפשר לקבל פניות רבות של תושבים. “חילקתי את הסיירת לתחומי אחריות כל אחד בתחומו. היום כל אחד מהפעילים כבר מוצא את דרכו באופן עצמאי ואני גאה בזה שהם פיתחו עצמאות. כל זמן שהסיירת פעילה לא נבחר בהצהרות פוליטיות ולכן נוצרה עצמאות של כל אחד בתחום אחריותו ואנחנו יודעים לשתף פעולה”.

זאביק זוויגי
צילום: פרטי

למה לדעתך ראש העיר אביחי שטרן לא לוקח את הסיירת תחת חסותו?

“כנראה מתוך אגו. הוא מתייחס לסיירת כיחידה פוליטית ולא קהילתית למרות שאני משתדל לא לתת ממד פוליטי לסיירת. ההוכחה הטובה ביותר הם מקרים שאני מטפל בהם שהם תומכים של ראש העיר. מעולם לא תייגנו או עשינו חלוקה פוליטית. תושב פונה ולא משנה באיזה צד הוא. חבל שהרשות לא נוהגת כך”.

הסיורים שלך בשטח הם על בסיס יום יומי. איזה מצוקות תושבים עולות מהשטח?

“רב התלונות של התושבים הם על אטימות של הרשות. חוסר מתן שירות בכל התחומים. התושבים נענים בזלזול ודחייה והם לא מרגישים שיש כוונה לפתור את הבעיות שלהם. זה נוכח בכל מקום שמגיעים אליו. תלונות על סקרי מדידות, ארנונה, אשפה, בעיות ניקיון.

מה מניע אותך? בלילות אתה עובד במאפיה המרחבית ובימים עובד בשירות לתושבים.

“כשאתה נהנה מהנתינה אין תחושת עייפות, זמן, או קושי, הכל מתגמד. מה שהניע אותי בעיקר זאת האכזבה מהרשות. אני יכול להגיד בפה במלא שאם אביחי לא היה פוגש אותי הוא לא היה מגשים את החלום של להיות ראש העיר. יש לי אחריות. אני שכנעתי אנשים לקנות את המוצר שנקרא אביחי. מאחר שהוא אכזב אני מרגיש שאני רימיתי את כולם. צורך פנימי שלי לפצות את התושבים על התרמית הזאת.  שכנעתי אנשים להגיע לקלפי ולהצביע אביחי. אני רציתי לנצח ובשביל לנצח רתמתי כמה שיותר תושבים שאני מרגיש שהולכתי שולל. עד היום התושבים שרואים אותי ברחוב אומרים לי “מה עשית לנו?”.

הביקורת של זאביק על הנהלת העיר לא התקבלה והביאה לכך שלא מעט תביעות דיבה שהן ניסיונות לתביעות השתקה הוגשו כנגדו, אך זאביק ניצח בכל התביעות. “כל חטאי הוא שאני דובר אמת. הרדיפה היא של בכירים ברשות, מקרוביהם ושולחיהם. זאת רדיפה אכזרית שכל מטרתה היא להשתיק אותך, להפחיד, לטרטר ולרושש אותך. תמיד באתי עם אמת אחת. בית משפט קיבלת את הטענות שלי והוציא אותי זכאי ודובר אמת, ודחה את כל התביעות נגדי. זה מעיד על האופי של האנשים שתובעים אותי. מעולם לא חשבתי שיכולים לרדוף אותי אבל כך קרה. בהתחלה לקחתי את הדברים קשה, נפשית, פיזית ומנטאלית. אך בזכות אנשים טובים שהיו סביבי, משפחה, חברים, ואנשים משמעותיים בחיים שלי הם הצליחו לחזק אותי ולבנות אותי מחדש”.

כחלק מהריאיון עם זאביק הצטרפתי אליו ליום סיור בשטח ברחבי העיר. לזאביק היה לוח זמנים צפוף עם ביקורים אצל מספר משפחות בעיר שקראו לו להגיע. אל הסיור הצטרפו הפעילים החברתיים אורלי ואילן קדוש. הסיור לא יצא אל הפועל, עוד בתחילתו קיבלנו הודעה על  קשיש במצוקה. מיד נסענו אל ביתו להעניק לו סיוע. באותו הרגע ראיתי משהו אחר בזאביק, מאוד רגיש. זאביק היה עם דמעות בעיניים. הבנתי שכולם רגילים לראות את זאביק החזק אך מאחורי הדמות החזקה נמצא אדם רגיש אוהב אדם. “אני מבין את משמעות של הדמות החזקה והלוחמת. אני תמיד אומר, “תסתכלו על הכתפיים הרחבות האלה”, אל תדאגו אני מכיל הכל. אבל אני מגיע הבייתה עמוס רגשות ומתפרק. אם זה כי ראיתי משפחה עם ילדים שחיים בעוני גדול ומקרים לא פשוטים שקיימים בעיר בתוך הקהילה שלנו”.

זאביק הוא כבר מזמן לא איש חסד של אדם אחד ולצידו עומדת המשפחה של זאביק, אשתו, ילדיו, החתן שלו ואפילו הנכדים שהם חלק בלתי נפרד מהפעילות. “אנחנו חיים את הפעילות החברתית והתרומה לקהילה כמשפחה. ברגע שמסתכלים על הדברים מהצד זה פוגע בך ואתה מתפרק. המשפחה שלי עוזרת לי להמשיך ולתרום לקהילה בקריית שמונה, מהם אני שואב את הכח והיציבות”.

איפה אתה רואה את עצמך בשנים הקרובות?

“אתה מבין שמהמקום של אזרח פשוט יש לך המון כח. צריך הרבה אומץ וידע. אני מרגיש משפיע ונאהב על כולם. גם בצד השני, תומכי אביחי, אין מישהו שיכול להגיד על פועלי מילה רעה. העשייה מגיעה מאהבת חינם ונתינה מכל הלב. אני מרגיש תחושת סיפוק מהתמיכה של התושבים. הצלחנו ליצור ערבות הדדית בקריית שמונה. אנשים שיש להם אפשרות נרתמים באופן גורף לתושבים שקשה להם”. לדבריו, הוא מקבל פניות מאנשים ברחוב מבקשים ממנו לייצג אותם כנבחר ציבור כאשר זאביק זוויגי הפך לשיחת היום ברחוב בקריית שמונה. התושבים מחמיאים ואומרים שהם מעריצים את הפעילות של זאביק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn