מידע 8

  • מידע 8, ת.ד 682, קריית שמונה
  • 1-700-703388
  • ziv.meida8@gmail.com

מתכוננים לחורף- עבודות שימור קרקע חקלאית בגליל

 

ברשות הכינרת ביצעו עבודות שימור קרקע חקלאית בגליל, רמת הגולן ועמק הירדן בעלות של 1.6 מיליון שקלים * באמצעות עבודות שימור הקרקע ניתן למנוע נזקי ניקוז וכן שתנובת השדה לא תיפגע גם בשנה הבאה * העבודות מתבצעות, בין היתר, ביסוד המעלה, מטולה ומלכיה * אושרי ילוז, מהנדס באגף ניקוז של רשות הכינרת: “עבודות ‘שימור קרקע’ מטיבות עם האדמה והן בעלות חשיבות רבה לחקלאים באזורים אלו”

 

קצת לפני הממטרים שירדו עלינו השבוע, השלימה רשות הכנרת את ההיערכות לחודשי החורף. אגף הניקוז שברשות החל בביצוע עבודות נרחבות של שימור הקרקע ברחבי הגליל והגולן, על מנת להיערך מבעוד מועד לאירועי מזג אוויר קיצוניים וריבוי משקעים, אשר יכולים לפגוע בחקלאי האיזור ובפרנסתם.

מטרת פרויקט “שימור הקרקע” הינה למנוע סחף של קרקע מהשדות החקלאיים לתוך מערכות הניקוז האזוריות וכן לטפח את טיב הקרקע שנשחקה בשל העבודות האינטנסיביות השוטפות בשטחים החקלאיים. באמצעות עבודות “שימור הקרקע” ניתן למנוע נזקי ניקוז וכן שתנובת השדה לא תיפגע גם בשנה הבאה.

עבודות אלו מתבצעות כחלק מההיערכות לגשמי החורף בשיתוף פעולה מלא עם המשקים החקלאיים ומשרד החקלאות, המממנים יחדיו את העבודות, שעלותן הכוללת עומדת על כ- 1.6 מיליון שקלים.

העבודות מתבצעות בכלל מרחב הפעילות של רשות ניקוז כינרת בגליל, בגולן ובעמק הירדן, לרבות: יסוד המעלה, מלכיה, מטולה, כרם בן זמרה, אמירים, אלמגור, מעלה גמלא, עין זיוון, יישובי דרום הגולן, בקעת יבניאל ועוד.

במסגרת העבודות מותקנים, בין היתר, גם  מעבירי מים, מתבצעת חפירה ודיפון בולדרים (אבנים ענקיות) לתעלות הניקוז, מוסדרים שיפועי הקרקע למניעת הצטברות נגר עילי, ומותקן מעבר אירי (יציקת בטון המשמשת למעבר כלי רכב ולזרימת נגר עילי(. כמו כן, מוסדרות תעלות ניקוז אזוריות, מותקנים מעבירי מים, גבשושיות דרך לסילוק ולפיזור הנגר העילי.

אושרי ילוז, מהנדס באגף ניקוז של ‘רשות הכינרת’ אומר, כי מדובר בעבודות חשובות לטובת ענף החקלאות: “עבודות ‘שימור קרקע’ מטיבות עם האדמה והן בעלות חשיבות רבה לחקלאים באזורים אלו. עיבוד הקרקע לאורך זמן מקטין את תנובת השדה ולכן מדובר בנקיטת פעולות המשפרות את תנובת השדה. רשות הכינרת אף משקיעה משאבים רבים בניקיון הסחף המגיע מהשדות החקלאיים למערכות הניקוז האזוריות ולכן פעולת ‘שימור קרקע’ הינה אחת הדרכים למנוע עד כמה שניתן סחף זה, בעיקר בחורף. בפועל, החקלאי נהנה מקרקע מניבה ואנחנו מצמצמים את היקף עבודות התחזוקה של ערוצי הניקוז”.

 

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
סגירת תפריט
דברו איתנו