עם בוא חג הפסח ועונת האביב מזמינה מועצת הדבש את הקהל הרחב לביקור במכוורות ברחבי הארץ ובגליל העליון. בתקופה זו עדיין קיים שפע של מרבדי פריחה שופעת ואיכותית וניתן לפגוש דבוראים, לטעום דבש עם מצות, לחוות וללמוד על עולמן הקסום של הדבורים ועל חשיבותה של הדבורה בהאבקת פרחי ירקות ופירות ההופכים למזון מן הצומח.

מנכ”ל מועצת הדבש, אופי רייך: “לאורך חג הפסח ובחג המימונה שהפך לחג לאומי, קיים שימוש נכבד בדבש, הנאכל עם המצות, המופלטות וכן להמתקת ממתקים ועוגיות מסורתיות. כולם מוזמנים לבקר במכוורות לאורך ימי החג, ללמוד על חיי הדבורה והדבש הבריא וליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה”, מציין רייך ומוסיף, “מועצת הדבש והדבוראים מברכים על המשקעים הרבים והיקפי הפריחה הגדולים, בעקבותיה אנו מצפים לתפוקת דבש איכותית ומאחלים לעם ישראל חג שמח וכשר”.

מנתוני ‘מועצת הדבש’- כיום פועלים בישראל כ- 500 דבוראים העובדים ומטפלים ב-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, אשר רובן משמשות להאבקת גידולים חקלאיים.

להלן המלצות לביקור במכוורות תיירותיות בארץ:

הדבוראי עמית יוסף
צילום: מכוורת הכל דבש ביסוד המעלה

מכוורת “הכל דבש” ביסוד המעלה- בחג הפסח מזמין הדבוראי עמית יוסף לפעילות במכוורת, טעימות דבש מפרחי הגליל, סרט על עולם הדבורה, סיור בין מחלקות מפעל הדבש וסדנאות לילדים בסימן חג האביב. להזמנות: 050-9518181.

משק “אופיר” באלון הגליל- ממוקם בלב חורשה נעימה, בו מכוורת, יקב בוטיק וכרם, יקיים טעימות ממגוון הדבש הזני, יין וגבינות. להזמנות: 04-9861466.

דבורת התבור שדמות דבורה.
צילום: דבורת התבור

דבורת התבור- שדמות דבורה- מזמינה לסיור החושף את אחד הסודות הגדולים של תהליך חניטת המומיות במצרים. במהלך הסיור לומדים על חומרי הכוורת המיוחדים כמו פרופוליס, שבעזרתם אפשר היה לשמר מומיות וצופים כיצד מכינות אותו הדבורים, במצפה דבורים מיוחד. עוד ייהנו הילדים מהכנת נר דונג, שכמיית דבורה וציור קלף מצרי, כולל ביקור באולם גידול המשי היחיד בישראל.  להזמנות: 04-6769598, 050-5637645.

מכוורת “דבש מכמנים”- הדבוראים רוני ורוקי רק, מזמינים לסיור מודרך במכון הרדייה, סדנאות וטעימות דבש. להזמנות: 052-2476768

מכוורת “יערת הדבש” באלוני אבא- בפסח יתקיים סיור במכוורת בהדרכת דבוראי שיספר על עולמה המרתק של דבורת הדבש כולל טעימות דבש זני בטעמים שונים, פתיחת כוורת ועוד. להזמנות: 054-4437402

מכוורת “הבוסתן” בפקיעין- הדבוראי ג’מאל חיר, מזמין לאירוח לפעילויות להכרת עולם הדבורים בשילוב אירוח דרוזי. להזמנות: 052-2477897

מכוורת משק לין בכפר ביל”ו– מזמינים משפחות וילדים להתלבש בבגדי הדבוראי, לטעום דבש ולהשתתף בפעילויות יצירה, צפייה בסרטון על חיי הדבורה, פתיחת כוורת ועוד. להזמנות: 054-2207965

צילום: הכוורת בית חורון

הכוורת בית חורון’- יחגגו את ‘פסטיבל אביב בכוורת’ עם סיור במכוורת, מפגש עם דבוראי, הצגת ילדים על תפקידי הדבורה בכוורת, סדנאות יצירה, הסבר על תהליך הרדייה וחשיבות פעילות האבקה של דבורת הדבש. להזמנות: 02-5458856.

באוטובוס הדבש BEEBAR במכוורת מרדכי גולן במושב גילת בנגב– יתקיים סיור מודרך במכוורת וקנייה ישירה של מגוון סוגי דבש מפרחי הנגב הצפוני והמערבי. להזמנות: 052-7772291.

הצגת ילדים במכוורת פורת
צילום: תאיר מלכא

מכוורת פורת במושב עין יהב בערבה התיכונה– יקיימו שלל פעילויות לחג האביב: סיור במוזיאון הדבורה- בו מוצגים מעולם המדבר והמכוורת, דבורי מתכת מעופפות בחלל, כוורת שקופה, ועוד, יוקרן סרט על חיי הדבורה, ותתקיים הצגת ילדים על עולמה של דבורת הדבש והדבוראי. לסיום ארוחה מתוקה בבר המכוורת, בו מגישים פיצה והמבורגר עם רטבי דבש הישר מהכוורת. להזמנות: 058-5666032

בית הדבש והדבורה- קיבוץ יד מרדכי- יקיים את ‘פסטיבל יציאת מצרים’, עם שחזור חוויתי של יציאת מצרים לכל המשפחה, הילדים יתלבשו כבני ישראל ויצאו אחר משה רבנו למסע במדבר, בהמשך ייהנו מפעילות מתוקה במכוורת- צפייה בעבודת הדבוראי, הצצה לכוורת, טעימות דבש, הכנת נרות מדונג ועוד. בנוסף, סיור מיוחד בקיבוץ על עגלה רתומה לטרקטור. להזמנות: 052-3923104

פרטים נוספים על פעילויות במכוורות באתר מועצת הדבש- www.honey.org.il

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn