צילום: מועצה אזורית הגליל העליון

לפני מספר ימים יצא לדרך פרויקט “ארץ החיטה” בבית הספר ‘עמק החולה’, שאותו מוביל בנק הגנים הישראלי. מטרת הפרויקט היא שימור זני החיטה המסורתיים של ארץ ישראל, בניסיון להשיב חלק מזנים אלו לנופי הארץ. בנוסף, נחנכה סככת הלימוד החדשה והתלמידים זרעו חיטת דורום וחיטת לחם.

מזה אלפי שנים מהווה החיטה רכיב בסיסי בסל המזון של בני האדם, כאשר ראשית החקלאות נשענה על ביות של זני בר כדוגמת חיטת הבר (“אם החיטה”, שזוהתה מחדש בשנת 1906 על ידי אהרון אהרונסון ליד ראש פינה וזוהתה על ידו כמקור החיטה התרבותית). המגוון הגנטי הרב שאפיין את החקלאות הקדומה נשחק עם השנים כתוצאה מסלקציה מכוונת לטובת זנים עתירי יבול ובעלי מאפיינים המותאמים לצורת העיבוד המודרני, ואילו הזנים המסורתיים של ארץ ישראל נדחקו ונעלמו.

שחר סתוי, מורה בעמק החולה, מוביל את פרויקט גינת החקר האקולוגית בבית הספר: “מטרת הפרויקט היא לחשוף את התלמידים למגוון נושאים הקשורים לתרבות אתיקה, סביבה והתפר ביניהם ולגרום לתלמידים לפעול במרחב של עשייה מטיבה התורמת לקהילה ולסביבה. אנו מקווים שהחיטים שנזרעו השבוע ינבטו היטב ויופיעו כשיבולים לקציר שייערך לקראת חודש מאי”.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn