צילום: פרטי

כבוד גדול: השבוע התבשר אברהם סבתי, תושב קריית שמונה כי, הוא נבחר להשיא משואה בטקס הממלכתי לציון יום שחרורה ואיחודה של ירושלים שיתקיים בתאריך 10/5/21 בגבעת התחמושת. טקס במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת, והלוחמים שהשתתפו בקרבות על שחרור ירושלים. את המשואה ישיא אברהם סבתי ביחד עם מפקד חטיבת הצנחנים בהווה.

צילום: פרטי

בתחילת המלחמה אמורים היו לוחמי חטיבת 55 של הצנחנים לצנוח בשטח האויב, בחצי האי סיני של מצרים בסמוך לאל עאריש ומשם לכתר את עזה וסביבתה ולכבוש את השטח, אך התכניות השתנו רגע לפני שהם עלו על המטוסים. “אתם מוקפצים לירושלים. לשמור על הקו העירוני”, כך פקדו עליהם והם חשו כי הרוח במפרשיהם יצאה. בכל זאת, כולם חלמו אז על צניחה בעת לחימה, דבר שלא כולם זוכים לו. אבל הם לא ידעו שמישהו מלמעלה, סידר להם את הדובדבן שבקצפת. להיות חתומים על הרגע הכי היסטורי במלחמות ישראל.

סבתי לחם בירושלים לצד חבריו לגדוד 71. הם נעו באזור צפוף ובנוי תוך קרבות עזים לאורך שכונת שייח ג’ראח. משם הוא נטל חלק בפריצה דרך שער האריות לתוך העיר העתיקה ועד לשחרור הכותל והר הבית. שם אף אחד כבר לא יכול היה לעצור את הדמעות, גם לא אלה שהיו רחוקים מהאמונה בדת.

אברהם סבתי סיפר בהתרגשות על רגע קבלת הבשורה המרגש: “ההודעה על הבחירה בי להשיא משואה בשם כל לוחמי חטיבת הצנחנים שעשו היסטוריה ולחמו כמו אריות לשחרור ואיחוד ירושליםאחרי ציפייה בת 2,000 שנות גלות, היא הדבר הכי מרגש שחוויתי בשנים האחרונות. מבחינתי זו סגירת מעגל וכבוד גדול. ירושלים שבסמטאותיה איבדנו חברים לנשק חייבת להישאר לעד שלמה ומאוחדת בריבונות ישראלית. משה דיין אמר עם הגעתו לכותל דקות לאחר שחרורו: ‘שבנו אל הקדושים שבמקומותינו על מנת שלא להיפרד מהם לעולם’. כך צריך לחנך גם את הדורות הבאים”.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn