ניתוח החלפת מחצית הברך החיצונית התבצע לראשונה במרכז הרפואי זיו בליווי פרופ’ דקל שמואל, לשעבר מנהל המחלקה האורתופדית באיכילוב * הניתוח בוצע באישה בת 46 שסבלה משחיקה של הצד החיצוני של הברך בלבד, נתון די נדיר * ד”ר דוד רותם, מנהל יחידת החלפות מפרקים ב”זיו”: “זה נדיר שיש חולים שסובלים בגיל כה צעיר מפגיעה בחלק החיצוני של הברך, ללא פגיעה או טראומה בצד הפנימי של הברך. מבחינה טכנית זה ניתוח שדורש טכניקה עדינה וכל טעות קטנה יכולה לסבך את הניתוח ולגרום לכישלון מוקדם”

 לראשונה במרכז הרפואי זיו התבצע ניתוח החלפת מחצית הברך החיצונית בליווי פרופ’ דקל שמואל, לשעבר מנהל המחלקה האורתופדית באיכילוב, ובהשתתפות ד”ר שחאדה, מנהל שירות ברך ומחליף מפרקים.

בתחום החלפות הברכיים אפשר להחליף את כל הברך או רק מדור אחד מתוך 3 מדורים.  כאשר מדובר בהחלפה חלקית, מתייחסים לחלק הפנימי או לחלק החיצוני של הברך, כאשר הניתוח השכיח ביותר הוא החלפה של המדור הפנימי. אך במקרה זה, נותחה לראשונה במרכז הרפואי זיו אישה צעירה בת 46 שסבלה משחיקה של הצד החיצוני של הברך בלבד.

ד”ר דוד רותם, מנהל יחידת החלפות מפרקים מהמרכז הרפואי זיו, מספר כי “לפני שהחלטנו שהמטופלת מתאימה לניתוח הספציפי הזה, ביצענו בדיקת MRI כדי לוודא שהרצועה הצולבת הקדמית תקינה ושאין פגיעה משמעותית בצד הפנימי של הברך. כדי לעשות החלפה חלקית של הברך, אנחנו צריכים שהצד השני של הברך יהיה תקין, כי חלק מהנדרש בניתוח הוא להסיט את הכוחות גם לצד שלא החלפנו. במידה ובצד השני יש מחלה, שחיקה או פגיעה במיניסקוס, אנחנו למעשה נחמיר את הכאב בצד השני, ואז הניתוח לא יצליח וכנראה יהיה צורך לעשות החלפה מלאה של הברך. במקרה הזה, החולה התאימה לניתוח מבחינת הגיל וההתייצגות בהדמיית הרנטגן וה-MRI”.

כיצד נגרמת השחיקה בברך החיצונית?

“מדובר בעיקר בגנטיקה. אצל המטופלת הזו לא מצאנו סיבה שגרמה לשחיקה, אלא מבנה של רגליים בצורת איקס – valgus knees  או גנוולגום, ובמבנה של הסחוס. זה דבר שבדרך כלל עובר בתורשה. המטופלת ניסתה את כל הטיפולים הלא ניתוחיים האפשריים – פיזיותרפיה, הזרקות ותרופות, אך לאחר כישלונם והשחיקה המשמעותית במדור החיצוני של הברך, וידאנו שהיא מתאימה לניתוח חלקי של החלפה חיצונית ואישרנו בהתאם את הניתוח”.

ד”ר רותם מציין כי ישנם מרכזים רבים בעולם שלא עושים ניתוחים כאלה בגלל השכיחות של המקרה ולכן פנה לפרופ’ דקל שליווה את הניתוח. “זה נדיר שיש חולים שסובלים בגיל כה צעיר מפגיעה בחלק החיצוני של הברך, ללא פגיעה או טראומה בצד הפנימי של הברך. לכן מלכתחילה לא פוגשים בהרבה חולים כאלה. כמו כן, מבחינה טכנית זה ניתוח שדורש טכניקה עדינה וחייבים לדעת לעשות זאת היטב. כל טעות קטנה יכולה לסבך את הניתוח ולגרום לכישלון מוקדם. המנתח חייב להיות מיומן ובעל ניסיון שיצמצם את הסיכוי לסיבוכים בניתוח. לכן הזמנו את פרופ’ דקל, אחד האורתופדים הבכירים בישראל שחינך הרבה מאוד אורתופדים במהלך השנים. הוא איש בעל יכולות כירורגיות מצוינות שאוהב ללמד”.

אז יש סיבה לגאווה?

“בהחלט. אני חושב שהיום רוב החולים שזקוקים להחלפות מפרקים ומתגוררים בצפון, עוברים את הניתוח בזיו וזה לא מובן מאליו. אם פעם אמרו ‘רק לא זיו’, היום אומרים ‘רק זיו'”.

פרופ’ אלכסנדר לרנר, מנהל המחלקה האורתופדית בזיו, התייחס לניתוח החלוצי ואמר: “החלפת הברך בחלק המסוים הזה זה די נדיר, ולכן זו הפעם הראשונה שזה מבוצע בצפון. אנחנו, במחלקה, פתוחים לתהליכים מתקדמים ברפואה, רוצים לעזור לאנשים, והמטרה שלנו היא שמגוון הניתוחים האורתופדים, כולל המורכבים והקשים, יבוצעו פה בצפון, כדי שהקהילה לא תצטרך לנסוע למרכז. כבר היום חלק מהניתוחים המורכבים נעשים פה בזיו, בשונה מבתי חולים גדולים במרכז הארץ שטרם מבצעים אותם”.

פרופ’ דקל סיכם את החוויה הרפואית המשותפת: “באירופה כ-50% מהחלפות הברכיים הן החלפות חלקיות. בארץ אנחנו מפגרים בנושא מכיוון שהניתוח קשה לביצוע. הוא דורש הרבה יותר תכנון ודיוק מניתוחים אחרים. אני מתרשם שהצוות בזיו קלט היטב איך מבצעים את הניתוח. אמרתי לד”ר רותם שאני אבוא לעזור גם בניתוחים הבאים, ואתם תהפכו להיות מרכז רפואי להחלפות ברך. זה ישפר רבות את איכות חייהם של תושבי הצפון, בעיקר בקרב החקלאים, שיוכלו לעבור החלפה חלקית של הברך קרוב לבית ולחזור תוך זמן קצר לטרקטור, ללא שיקום ארוך ומרוחק”.

 

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn