שמורת הטבע גמלא
צילום: לילך ביטון רשות הטבע והגנים

ימי חג הסוכות וחול המועד הם הימים הטובים ביותר בשנה לטיולים בחיק הטבע והמורשת בכל הארץ עם משפחה וחברים. רשות הטבע והגנים נערכת לקליטת עשרות אלפי מטיילים שיפקדו בכל יום את שמורות הטבע והגנים הלאומיים במהלך ימים אלה.

על פי הערכת רשות הטבע והגנים, השנה, במהלך ימי החג וחול המועד סוכות, צפויים לפקוד את שמורות הטבע והגנים הלאומיים למעלה ממיליון מטיילים. ביניהם גם עשרות אלפי מטיילים צפויים ללון בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים לרבות אלו שבשטחים הפתוחים.

על מנת להבטיח חווית ביקור מהנה ובטוחה למטיילים רשות הטבע והגנים נערכת עם צוותים מתוגברים באתרים השונים וכן עם כ-70 תחנות מידע והסברה שיוצבו בכניסה למגוון מסלולי טיול בשמורות ובגנים הלאומיים שלא בתשלום.

תחנות ההסברה יפעלו בין התאריכים 20.9-6.10 מצפון ועד דרום על פי הרשימה המפורטת באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

תחנות ההסברה והמידע שיאוישו על ידי עובדי ומדריכי רשות הטבע והגנים בשילוב מתנדבים יתנו למטיילים המלצות ומידע על מסלולי הטיול, ערכי הטבע, מורשת ונוף בכל אזור ודגשים לכללי טיול בטוח ונכון.

בנוסף יצוידו המטיילים בשקיות אשפה למען שמירה על ניקיון הטבע והשטחים הפתוחים. בתוך כך רשות הטבע והגנים הציבה גם סוכות כשרות באתרים קולטי הקהל בתשלום לרווחת המטיילים.

על מנת להעשיר עוד את חווית הביקור של המטיילים בשמורות ובגנים הלאומיים במהלך ימי החג וחול המועד רשות הטבע והגנים תקיים שלל פעילויות, הפעלות וחוויות למען המטיילים ביניהן: מופעי “נושמים תרבות” בשיתוף מפעל הפיס, ללא תשלום נוסף עם נבחרת להטוטנים, אומני קרקס, שחקנים, נגנים, זמרים ועוד, שיהיו פרושים במספר נקודות בגנים לאומיים נבחרים ויופיעו בזמנים מוגדרים במהלך שעות הביקור.

לראשונה פעילות נושמים תרבות תשולב עם חווית תערוכת הווידאו ארט “ליבה” שהושקה ממש לאחרונה במערות בית גוברין בשיתוף להקת המחול “ורטיגו” ובגן הלאומי בית שאן הפעילות תשולב עם תאורה אומנותית מרהיבה במרחבי הגן הלאומי לצד שוק רומי ססגוני בקארדו. מופעי נושמים תרבות נוספים יתקיימו בגנים הלאומיים: קיסריה, ירקון במתחם תל אפק, עין חמד ופארק הבשור (אשכול).

פעילויות בולטות נוספות תהיינה הדרכות מקצועיות של מורי דרך ללא תשלום בשיתוף משרד התיירות בעשרות גנים לאומיים ושמורות טבע ופעילויות “מרחבי בריחה” בטבע הפתוח למשפחות וקבוצות עם חידות ורמזים ברוח חדרי הבריחה.

בנוסף רשות הטבע והגנים נערכה עם הארכת שעות הפעילות ברוב הגנים הלאומיים ושמורות הטבע עד השעה 18:00 (פרטים מלאים על שעות הביקור בכל אתר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים) על מנת לאפשר למטיילים לפרוש את הטיול שלהם בחיק הטבע והמורשת על פני שעות רבות יותר ולאפשר ליותר מבקרים ליהנות מביקור באתרים בימי השיא של החג וימי חול המועד.

שאול גולדשטיין מנכ”ל רשות הטבע והגנים: “רק בחג הסוכות כתוב ‘ושמחת בחגך’ ובכדי להעצים את שמחת החג וחווית המבקרים הכנו עבורכם פעילויות מלהיבות במיוחד לכל המשפחה. בילוי בארץ שלנו יגרום לכם לחשוב פעמיים לפני שתטוסו לחו”ל. בשל שיתוף הפעולה עם משרד התיירות ועם מפעל הפיס הגדלנו עבורכם את נפח החוויה. כמעט בכל האתרים הארכנו את שעות הפתיחה עד השעה 18:00 – כך שרק נותר לכם להזמין מקום ולהגיע! וכמובן, לשמור על הניקיון ועל כללי הטיול הבטוח. חג שמח לכולנו”.

לאור מספר המטיילים הרב הצפוי באתרים בימי החג וחול המועד, רשות הטבע והגנים ממליצה לציבור המטיילים להירשם מראש לביקור באתרים במועד הרלוונטי על מנת להבטיח כניסה לאתר ולהימנע ממצב בו האתר יהיה כבר בתפוסה מלאה ולא תתאפשר כניסה נוספת. את הרישום לאתרים ניתן לבצע באמצעות מערכת תיאום הביקור באתר רשות הטבע והגנים.

בתוך כך רשות הטבע והגנים שבה ומזכירה למטיילים את כללי הטיול הבטוח:
תכננו מראש: למדו מראש את אופי המסלול וודאו שהוא מתאים לגיל המטיילים ולכושרם הגופני. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שטפונות
הצטיידו בהתאם: עם מפה עדכנית של המסלול, כמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה מלאה
טיילו רק בשעות האור: תכננו את הטיול באופן שיסתיים בטרם החשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר המסלול והזעיקו סיוע בטלפון.
הישארו על השביל המסומן: לכו אך ורק על שביל מסומן כפי שמופיע במפות עדכניות ולפי הוראות הסימון והשילוט במסלול
עדכנו על הטיול במסלול: השאירו פתק על חלון רכבכם ובו פרטים על המסלול, פרטי התקשרות עמכם, מספר המטיילים ולוח זמנים משוער של המסלול.
שומרים על עצמכם וגם על הטבע: קחו את הפסולת עמכם, לרבות המגבונים ונייר הטואלט לבל תגרמו נזק לחיות הבר. הימנעו מלשרוף את נייר הטואלט מחשש לשריפות. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.
לפרטים מלאים על הפעילויות באתרים במהלך ימי החוג וחול המועד, רשימת תחנות המידע וההסברה, תיאום ביקור לשמורות ולגנים הלאומיים ועדכונים שוטפים ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים:

רשות הטבע והגנים – עמוד הבית (parks.org.il)

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn