מאת אריק “חוש” מלאכי.

צילום: ויקיפדיה

בציון שנת ה-20 למותה של עפרה חזה ז”ל, השיר “אם נינאלו” (אם ננעלו) הרבה לפני שהוא הלהיט הבינלאומי הגדול ביותר של אמן ישראלי בכל הזמנים, הנמכר ביותר, ושיר עברי מאת הרב שלום שבזי מהמאה ה -17.

חזה, ביצעה לראשונה את השיר בתיאטרון הסדנה “שכונת התקווה”. מאז המשיכה להתפרסם עד לנקודת הרתיחה בקריירה שלה בסתיו 1987, בעיצומה של ההפקה לרמיקס של “אם ננעלו”, “קולדקאט” האנגלים סימפלו (הדביקו) את השירה של חזה מ”אם ננעלו” המקורי לרמיקס של אמני ההיפ-הופ האמריקאים והמצליחים Eric B & Rakim. ליזהר אשדות המפיק היה ברור שיש פה צירוף מקרים חד פעמי. גרסת השיר אגב, היא הפרשנות של חזה ז”ל, לשירו של שבזי תוך שילוב המסורת התימנית אותה ייצגה.

השיר מוקסס ובושל באולפן החם ביותר אז בלונדון, “Sarm West”. עלות הפקת השיר 3,000 דולר ליום הקלטה, לא כולל טכנאי ב-1,000 דולר ליום. הרבה מאוד כסף באותם ימים. בהפקתו המחודשת של יזהר אשדות, זכה השיר להגיע לעשרת המובילים במדינות שונות, ולמקום הראשון בפינלנד, נורבגיה, ספרד, שוויץ ומערב גרמניה, שם שהה בראש המצעד במשך תשעה שבועות בקיץ 1988.

הסינגל מכר כשלושה מיליון עותקים ברחבי העולם, מה שהופך אותו לאחד מהשירים הראשונים שהגיעו להצלחה במכירות במצעד הפופ העולמי, כשיר בודד ולא כאלבום.

למרות להיטיה הרבים של עפרה חזה כ-“גבריאל”, “תפילה”, “לאורך הים”, “יד ביד”, והשלאגר הישראלי “שיר הפרחה” ועוד, חזה מעולם לא זכתה בארץ להערכה שקיבלה באירופה ובארה”ב אחרי “אם ננעלו”, שנותר הבודד והמצליח מעל כולם ונשמע רענן ורלוונטי, גם היום. להיט על זמני ומעבר לכל אופנה, שהווידאו קליפ שלו משודר בערוצי המוסיקה הבינלאומיים עד היום.

עפרה חזה ז”ל נפטרה ב-23 בפברואר 2000.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn