מספר הורים מודאגים פנו בשבוע שעבר לרופא המשפחה, לאחר שילדיהם חוסנו בבית הספר, עקב תופעות לוואי מדאיגות שהופיעו לאחר החיסון

 

תלמידי כיתה ב’ בבתי ספר שונים בקרית שמונה חוסנו במהלך השבוע ושבוע שעבר נגד המחלות: דיפתריה, טטנוס, שעלת ופוליו. לאחר החיסון שניתן בבית הספר, התלוננו מספר תלמידים על תופעות לוואי כמו: נפיחות בידיים, בשפתיים, ברגליים וגרד בכל הגוף. כמו כן, מספר רב של תלמידים סבלו מנפיחות באיזור החיסון. לאחר שנבדקו על ידי רופא הילדים, נאמר להם שהנפיחות נגרמה מזיהום באיזור החיסון ואותם ילדים טופלו באנטיביוטיקה. תוך זמן קצר נוצרה בהלה בקרב ההורים עקב תופעות הלוואי. חלק מההורים אף חששו לחסן את ילדיהם שטרם קיבלו את החיסון המרובע בבית הספר.

על פי תוכנית החיסונים השגרתית הנהוגה במדינת ישראל, תלמידי כיתה ב’ יקבלו מנת דחף של חיסון נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת ושיתוק ילדים. החיסון אמור למנוע מחלות העלולות להסתיים בסיבוכים קשים ואף במוות. כאמור באתר “משרד הבריאות”, לחלק מן התלמידים יתכנו תופעות לוואי לאחר קבלת החיסון, אך לרוב מדובר בתופעות לוואי שחולפות. בכל מקרה, הם מציינים, כי תופעות הלוואי בטוחות הרבה יותר מההידבקות באחת המחלות נגדן הם מתחסנים. תופעות הלוואי המקומיות יכולות להיות: אודם, נפיחות, כאבים באזור ההזרקה ולעיתים גם לאורך הגפה. התופעות הכלליות שעלולות להופיע הן: בחילה, הקאה, חוסר תאבון, סחרחורות, שלשול, חום, כאבי שרירים, כאבי פרקים, הגדלת בלוטות הלימפה ואי שקט. תופעות נויורולוגיות, אלרגיות, לרבות תגובה אלרגית מיידית מסוג אנפילקטי, הן נדירות ביותר.

לאחר פנייה של מידע 8 למשרד הבריאות לבדיקת הנושא, קיבלנו את תגובתו של אייל בסון, דובר משרד הבריאות, להלן:

בתאריך ה- 30.11.16  נמסר דיווח לאחות של לשכת הבריאות צפת  על ידי האחות של חברת “נטלי” (ספק שירות הבריאות לתלמיד) על תופעות לוואי לאחר חיסון שניתן בבית ספר מצודות בקרית שמונה. מדובר בחיסון נגד אסכרה (דיפתריה), פלצת (טטנוס), שעלת ושיתוק ילדים, שהינו חיסון שיגרה הניתן בכיתה ב’.

תופעות הלוואי של חיסון זה  הן לרוב קלות, אינן מסוכנות וחולפות, וברובן מקומיות: אודם, כאבים ונפיחות באזור ונפיחות לאורך כל הגפה. התופעות מופיעות זמן קצר לאחר מתן החיסון, בדרך כלל תוך 24 שעות.  לעיתים יופיעו תופעות לוואי כלליות כגון בחילות, הקאות אי שקט ועליית חום. תגובות קיצוניות יותר הינן יותר נדירות.

הדיווח התרחש לאחר שבתאריך 27.11.016 חוסנו 31 תלמידי כיתה ב’ בבית הספר מצודות בק”ש  בחיסון זה ויום לפני בתאריך 29.11.16 דווח על 9 תלמידים שהגיבו בתגובה מקומית בזרוע שמאל במקום ההזרקה.

נוצר קשר עם ההורים לאיסוף נתונים ודיווח על תופעות לוואי. האחות מלשכת הבריאות צפת  הנחתה את האחות של “נטלי” לבדוק האם קיימים דיווחים נוספים על תופעות לוואי לאחר מתן חיסון זה מאותה אצווה בקרב תלמידי כיתות ב’ מבתי ספר אחרים.

בתאריך 05.12.16 דיווחה האחות האפידמיולוגית של חברת “נטלי”  שמדובר בתופעות לוואי בקרב 9 תלמידים, שלכולם היו תופעות מקומיות, ל-3  מהם היה חום מעל 38. התלמידים קיבלו טיפול אנטיביוטי על פי החלטת הרופא המטפל עקב התגובה המקומית. דיווח על האירועים הללו הועבר למחלקה לאפידמיולוגיה של משרד הבריאות.

 

 

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn