משפחת קפלן מקריית שמונה החלה במאבק נגד משרד הבינוי והשיכון לקבלת דירה מותאמת לילדה שירה בהתאם למצבה הרפואי. כחלק מהמאבק משפחת קפלן החלה במחאה מול בניין עיריית קריית שמונה כנגד משרד הבינוי והשיכון ושרת הבינוי והשיכון, ד”ר יפעת שאשא – ביטון. המחאה היא גם נגד ראש העיר אביחי שטרן ועיריית קריית שמונה שהם אחראים למציאת פתרון ולסייע לשירה לחיות בכבוד אמרו משפחת קפלן וכי הם מתכוונים להחריף את המאבק בימים הקרובים.

כתבה מאת דנה אלימלך.

צילום: מידע 8

בשבוע האחרון מגיע בכל בוקר לרחבה מול בניין העירייה שלומי קפלן אבא של שירה שמאושפזת בימים אלה במרכז הרפואי זיו בצפת לאחר שקיבלה התקף אפילפסיה קשה נוסף. שלומי וסיוון ההורים של שירה מחלקים את זמנם בין בית החולים עם שירה למאבק המחאה שהם מקיימים מול בניין העירייה. שלומי מצטרף אחר הצהריים לסיון בבית החולים לסייע לשירה לאחר יום שלם של מחאה. משפחת קפלן נמצאים ביום השישי למאבק לקבלת בית לשירה ואומרים כי הכוח שלהם הוא מהתושבים בקריית שמונה שמגיבים לפרסומים בפייסבוק וכי התושבים הם חלק מהמחאה, תומכים ומחבקים, מציעים עזרה. שלומי אומר כי התמיכה של התושבים בקריית שמונה מדהימה ונותנת כוחות להילחם על הזכויות שמגיעות לשירה.

צילום: מידע 8

משפחת קפלן יצאה למאבק נגד משרד הבינוי והשיכון ועיריית קריית שמונה לאחר שמשרד הבינוי והשיכון לא מצא פתרון מיידי לבית שמותאם לצרכים של שירה. הבית של משפחת קפלן לא מותאם לכיסא גלגלים, הפתחים בבית צרים ולא מאפשרים מעבר. המיקום של הבית לא מאפשר למד”א גישה מהירה לילדה בזמן התקף מסכן חיים. ההורים מתריעים כי הזמן מכריע כששירה מקבלת התקף אפילפסיה והקושי להגיע עם האמבולנס  לפתח הבית כמעט בלתי אפשרי ומסכן חיים עבור שירה בכל פעם מחדש.

שירה עם סוג האפילפסיה נדירה. הילדה היחידה בכל הארץ עם סוג האפליפסיה שבו היא מאובחנת. שירה מטופלת אצל הרופאים הטובים בארץ והם לא יודעים להגדיר את מצבה הרפואי. משפחת קפלן אומרים כי הם לא מבינים איך משרד הבינוי והשיכון ועיריית קריית שמונה יכולים להישאר אדישים למצב הרפואי של שירה.

בגיל שבעה חודשים שירה אובחנה עם שיתוק מוחין ואיחור התפתחותי ואמרו לסיון ששירה תהיה נכה. “לא הבנתי את המשמעות של נכה וששירה לא תהיה יכולה ללכת. אבל ידעתי שלא משנה מה יהיה אני אשאר איתה ואתמוך בה”. בגיל שלוש החלו הפרכוסים של שירה. לפרכוסים הצטרפו הקאות דם. אפילפסיה אנטיציפלית שמתבטאת בכאבי בטן והקאות דם וכל זמן שזה קורה שירה סיעודית לחלוטין. סיון אומרת כי היא מרימה את שירה  בבית ממקום למקום, בית של 69 מ”ר שהפתחים בו לא מותאמים לכיסא גלגלים וסיון צריכה להרים את שירה ולהעביר אותה בין חדרי הבית כי אין אפשרות אחרת. “מאוד מעציב אותי לראות את המציאות האכזרית של שירה ומשרד הבינוי והשיכון לא בא לקראתנו בפתרון מיידי“.

כתוצאה מזה שאין לשירה את התנאים הבסיסיים להם היא זקוקה מחמיר מצבה הבריאותי ומצבה הנפשי מחמיר, מהסיבה ששירה לא יכולה להתנייד עם הליכון, הבית קטן וחייבת בהשגחה צמודה, כיוון שכל נפילה ממהליכוןמביאה להתקף אפילפסיה. בימים ששירה מרגישה קצת יותר טוב ומתאוששת ויכולה להתנייד עם הכיסא גלגלים, אין לשירה אפשרות לעבור עם הכיסא גלגלים בבית. הפתחים בחדרי הבית צרים ולא מותאמים למעבר של כיסא גלגלים.

סיון אמא של שירה אומרת לראות שווה אלף מילים. אני מזמינה אתכם לבוא ולראות את המצב בבית. אנחנו רוצים שיהיה טוב לשירה עם חיים ראויים. שירה גדלה והיא לא יכולה להמשיך לזחול בבית כמו ילדה בת תשעה חודשים כיוון שאין מקום בבית לשירה לנוע. הבית צריך להיות מותאם לשירה”.

צילום: מידע 8

כאמור שלומי החל במחאה מול בניין העירייה למרות שהוא צריך להיות לצד אשתו סיון ולצד שירה בימים אלה בבית החולים ואומר אני לא צריך לשבת משעה 8:00 בבוקר מול בניין העירייה בקור ובגשמים, לחכות שמישהו יתייחס אליי. אני פונה לראש העיר אביחי שטרן ואומר לו, אתה ראש העיר שאני בחרתי בך, נלחמתי בשבילך שאנשים יבואו ויתמכו בך ועכשיו אתה צריך להילחם בשבילי. ראש העיר שלח מכתב למשרד הבינוי והשיכון וזה מהחובה שלו , עזרה זה לבוא ולהילחם ביחד אתנו, לפנות לשרת הבינוי והשיכון ולהגיד לה שזה מצב חריג מאוד בכלל בארץ כיוון ששירה סובלת מאפילפסיה נדירה”.

הפתרונות שהוצעו למשפחת קפלן ממשרד הבינוי והשיכון הם סיוע מוגדל בשכר דירה ואישור לדירת קרקע ארבעה חדרים. משפחת קפלן מסכימה לקבל בית קרקע ארבעה חדרים אך אין דירה כזאת בנמצא בקריית שמונה כך שהפתרון שהוצע לטענתם אינו מתאים ולא עונה על הצרכים של שירה שנדרשת לסיוע מיידי. שרת הבינוי והשיכון ד”ר יפעת שאשא ביטון התערבה בנושא המשפחה באופן אישי אך לטענתה הפתרון שהוצע למשפחה הוא הסיוע היחידי שמשרד הבינוי והשיכון יכול להעניק וכי אין תקציב לרכוש עבור משפחת קפלן בית מותאם לנכים. ראש העיר אביחי שטרן ניסה לסייע באמצעות מכתב המלצה ששלח למשרד הבינוי והשיכון בניסיון להגיע לפתרון אך ללא הצלחה.

שלומי קפלן אבא של שירה  אומר בכאב כי איך אפשר לראות אותי כבר כמה ימים ברחבת העירייה ולא לקחת אותי לירושלים להילחם ביחד איתי מול הממשלה ומול משרד השיכון, ואומר כי הוא מאוכזב מחברי הנהלת העירשהציעו פתרון של בית שכור במקום להציע בית קבוע ומותאם לשירה, איך לא הציעו להילחם ביחד איתי ובמקום זה ביקשו ממני להפסיק את המאבק. ומוסיף כי “סגן ראש העיר מישל בן שימול איש מדהים, הוא הנציג היחיד שהגיע ברגל אלינו הבייתה. מישל ראה את המצב בבית והתחיל לבכות. כאב לו לראות הילדה, ואת הבית שלא מותאם עבורה ולא יכול להיות שאין פתרון. קיבלתי יחס מאוד יפה בזמן שאני מוחה נגד העירייה אבל אף אחד לא הזמין אותי למשרד ראש העיר לנסות לסייע מול שרת הבינוי והשיכון ד”ר שאשא ביטון ולהיאבק ביחד איתנו במשרדי הממשלה. רצון אמיתי באמת לפתור את הבעיה אף אחד לא הראה.

שלומי קפלן בפניה לראש העיר אביחי שטרן אמר כי למה ראש העיר לא נלחם ביחד איתנו? למה ראש העיר לא הגיע לראות הבית? למה לא הגיעלראות את הילדה? ושרת הבינוי והשיכון ד”ר יפעת שאשא – ביטון, הציבור בקריית שמונה נתן בה את האמון שתייצג אותנו, היא הגיעה מאתנו, היא הפה שלנו, והיא זאת שצריכה להילחם עלינו שם. אנחנו מרגישים שהשרה לא נלחמה עלינו. לתת לנו הצעה של להחזיר את הדירה ולצאת לשכירות כשאנחנו לא יודעים מה יהיה עוד שנה, אומרים לנו אין תקציבים, זה לא פתרון עבורנו אלא רק החמרה של הבעיה”.

צילום: מידע 8

משפחת קפלן אומרים כי משרד הבינוי והשיכון מכיר בילדה כמרותקת לכיסא גלגלים, ביטוח לאומי מכיר בילדה כנכה 188% נכות, משרד הבריאות מסכים לסייעת צמודה, ראש העיר יודע וחברי הנהלת העיר יודעים שהיא צריכה סייעת צמודה, במועדונית היא חייבת סייעת צמודה ולא יכולה להיות לבד. כולם מכירים במצב ובמשרד השיכון אומרים לנו שאין תקציבים. לאיזה מצב הגענו שאומרים לנו לצאת מהבית שלנו וללכת לשכור דירה. המאבק שלנו בעירייה הוא נגד משרד השיכון וגם נגד השרה יפעת שאשא ביטון. בגלל זה יצאתי למחאה מול בניין העירייה. הבקשה שלי מראש העיר ומהעירייה שאומרים שאין להם פתרונות אז שילחמו ביחד אתנו למען שירה.

מלשכת ראש העיר נמסר בתגובה: “עיריית קריית שמונה מלווה את המשפחה באופן אישי ומכירה את הצרכים מקרוב. העברנו את הדברים גם לשרת שיכון הבינוי שיש לנו הכרות מצוינת איתה. לשמחתנו אישרו למשפחה במסגרת וועדת חריגים מעבר לדירה אחרת שתתאים למצבה, הבעיה היא שכרגע אין בנמצא דיור ציבורי בקומת קרקע. אם משרד השיכון ירכוש ויעמיד דירה כזו אנחנו הראשונים לעזור בכל מה שכרוך בכך. יש לציין כי מהפנייה הראשונה משרד השיכון עזר, תמך ושיתף פעולה. לוקח זמן לבנות או לקנות בית כזה. כולם רוצים לעזור למשפחה ונמשיך לעשות הכל כדי שהבעיה תיפתר לשביעות רצון המשפחה”.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: “שרת הבינוי והשיכון וצוות המשרד מכיר ומלווה את משפחת קפלן מזה מספר חודשים. המשרד אישר למשפחה החלפת דירה בדצמבר האחרון לדירת קרקע עם ארבעה חדרים וזו תוצע להם מיידכשתתפנה, כאשר הם מספר 2 בתור הממתינים. בנוסף עומדת לרשותם הזכות להשכיר דירה בשוק הפרטי ולקבל בכל חודש סיוע מוגדל לשכר דירה, כאשר מקומם בתור לא יפגע . לצערנו המשפחה מסרבת בתוקף לפתרון. נציין כי בדירה בה שוהים כעת, ישנן שתי כניסות לבניין ואחת מהן ללא כל מדרגות. נמשיך ללוות את המשפחה כל העת.”

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn