יובל טויטו מקרית שמונה, אשר נולדה עם שיתוק מוחין קל, קיבלה פטור מהגיוס לצה”ל, ובכל זאת בחרה להתנדב לצבא * “רציתי להרגיש שייכת. כל החברים שלי התגייסו ולא רציתי להיות היחידה שלא מתגייסת” היא מסבירה * רק שנה עברה מאז גיוסה בבקו”ם, וכבר היא מחזיקה בשני אותות הצטיינות על שירותה המסור. אבל זה לא הכל. היום היא חולמת להמשיך לקצונה ושואפת לתואר בפסיכולוגיה. גאווה מקומית.

 

בתקופה שבה צעירים וידוענים רבים מנסים להתחמק מהשירות בצה”ל, מעורר השראה לראות מישהי כמו יובל טויטו, אשר לוקה בשיתוק מוחין, נלחמת להתנדב, למרות שקיבלה פטור מהשירות הצבאי. שנה בלבד לאחר גיוסה בבקו”ם “בדיוק כמו כולם”, יובל אוחזת בגאווה שני אותות הצטיינות שהוענקו לה בשל היותה חיילת מתמידה ורצינית, שעושה הרבה מעבר ממה שמצפים ממנה.

יובל טויטו מקרית שמונה התגייסה לפני כשנה לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, ומאז היא משרתת כפקידת פלוגת נהגי הבט״ש (ביטחון שוטף) בחטיבה מרחבית (חטמ”ר) 769. את תפקידה היא מבצעת קרוב לבית, במחנה גיבור, שבעיר הולדתה קריית שמונה.

יובל לוקה בשיתוק מוחין קל מולד, הפרעה אשר גורמת ללקות תנועה. היא בחרה להתנדב לצה”ל  והיא עושה את התפקיד מתוך בחירה ותחושת שליחות. לפני חצי שנה קיבלה יובל תעודת מצטיינת אגף ובחגים האחרונים קיבלה הצטיינות אוגדתית.

יובל נולדה וגדלה בקרית שמונה עם אחות גדולה ועוד שתיים קטנות ממנה. בבית הספר היסודי היא למדה ב”תל חי” ובתיכון המשיכה ל”דנציגר”. היא לקתה בשיתוק מוחין בגלל שנולדה פגה וזה בא לידי ביטוי כצליעה ברגל שמאל.

יובל, תמיד ידעת שתרצי לשרת בצבא?

“זה סיפור די מצחיק אבל מכיתה ב’ כבר ידעתי שאני רוצה להתגייס. השתתפתי בקייטנה לילדים עם צרכים מיוחדים, וביום אחד קיימו פעילות של הצבא. ממש הלבישו אותנו במדים ונתנו לנו להתנסות בכל מיני דברים. זה נתן לי מוטיבציה להתגייס. אפילו אז קיבלתי הצטיינות מהמדריכים שקיימו את הפעילות. כל המטרה הייתה להראות לנו שאנחנו מסוגלים, עודדו אותנו להתגייס למרות המגבלה, ולא נתנו לנו הרגשה שזה צריך להפריע לנו בהמשך”.

וכשהגיע הגיל, היה לך קושי להתגייס?

“בגלל השיתוק מוחין, נתנו לי פרופיל 21 ופטור מהגיוס לצה”ל. הלכתי ללשכת הגיוס על מנת לדבר עם האחראית על המתנדבים בצה”ל. ביקשתי ממנה שתבטל את הפטור והגשתי בקשה להתנדבות”.

כל כך הרבה צעירים מנסים לקבל פטור מהגיוס, למה התעקשת להתגייס?

“קודם כל, רציתי להרגיש שייכת. כל החברים שלי התגייסו ולא רציתי להיות היחידה שלא מתגייסת. שנית, אני שואפת להמשיך לקצונה, כך שממש ציפיתי להתגייס”.

הגיוס של מתנדבים שונה מגיוס רגיל?

“התגייסתי בדיוק כמו כולם. הגיוס שלי לא נעשה בטבריה כי היה גיוס קטן מאוד של מתנדבים באיזור שלי. נסעתי לתל השומר ועברתי בבקו”ם תהליך רגיל כמו כולם. הייתי אמורה לעבור טירונות קצרה במשך 5 ימים, אבל מאחר ויש לי פטור ללינה ביתית, והטירונות התקיימה במרכז הארץ, לא עשיתי טירונות כי לא יכולתי לנסוע יום יום מתל אביב לקריית שמונה, אז הגעתי ישירות לבסיס שאני משרתת בו היום”.

הגיוס של יובל נדחה 3 פעמים. כאשר מדובר בהתנדבות, עד שלא נמצא שיבוץ מתאים, לא ניתן להתגייס. לבסוף, יובל שובצה במחנה גיבור שבקרית שמונה בתור פקידת פלוגת הנהגים של הביטחון השוטף. התפקיד שלה הוא לעזור למפקד הפלוגה עם העניינים האדמינסטרטיבים של הבסיס, כולל דו”חות נוכחות, טפסי טיולים וכו’. לפני כחצי שנה היא קיבלה אות הצטיינות מאגף הלוגיסטיקה, אליו היא משתייכת, ובראש השנה האחרון היא קיבלה אות הצטיינות אוגדתית, שהוענק לה על ידי מפקד האוגדה.

 

יובל טויטו

 

המפקד של יובל, קצין הלוגיסטיקה בחטיבה 769, רס״ן צח בוגטוס: ״יובל היא חיילת מדהימה, אחראית ובעלת יכולות בין אישיות גבוהות מאוד. על אף כל הקשיים, יובל מתמידה, רצינית, ונותנת מעצמה מעל ומעבר ובכל משימה. אני חושב שזה ראוי לציון רב״.

יובל, ידעת שתקבלי אות הצטיינות?

“ממש לא, זה הגיע לי בהפתעה. לא מגישים מועמדות, זו הייתה החלטה שלהם”.

איך המשפחה הגיבה?

“אמא שלי אמרה לי: ‘תעשי מה שאת רוצה, אני לא מתנגדת’. אבל ללא ספק שהם מפרגנים ומתגאים בי”.

ומה לגבי תוכניות לעתיד הקרוב?

“אני רוצה להמשיך לקצונה. הבנתי שהמסגרת הצבאית מתאימה לי. יחד עם זאת, אני מתכננת ללמוד בעתיד לתואר ראשון בפסיכולוגיה. אולי זה אפילו יתאפשר במסגרת הצבא, מי יודע”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn