תתארו לכם נסיעות על יאכטות מפוארות ברחבי האוקיינוסים עם הנופים היפים ביותר בעולם. מגיעים למקומות אקזוטיים, עם אוכל גורמה, כשהים מקיף אתכם מכל עבר, והשמש מחממת את גופכם. שטים ביאכטה ממקום למקום, כובשים עוד יעד בעולם. רחל ועודד חיו את החלום ויצאו למסע בעולם חוצה אוקיינוסים ולאחר שנים של טיולים בעולם חזרו לישראלוהחליטו לקבוע את מושבם בגליל העליון, בקיבוץ כפר בלום, החלטהשהביאה את רחל לפתוח את בית הקפה/ גלריה / מאפיה בלומה״.

כתבה מאת דנה אלימלך 

צילום: אילן הדר

בית קפה בלומה ממוקם בקיבוץ כפר בלום במבנה מיוחד ששימש בעבר כחדר הישיבות של הקיבוץ לאחר שנבנה חדר ישיבות חדש. המבנה היה נטוש ונדרש לראות חזון בכדי להביא את המקום להיות כפי שהוא נראה היום, בית קפה גלריה, ובקרוב מאוד גם מאפיה צמודה לבית הקפה.

צילום: אילן הדר

רחל (51) הבעלים של בית הקפה “בלומה” היא גם ספרנית ילדים בספרייה של קיבוץ כפר בלום. לרחל ובעלה עודד מהנדס במקצועו שני ילדים. לפני שנתיים נפתח בית הקפה בלומה ורחל אומרת שהיא איחלה לעצמה פריחה לאחר שנים של חוסר הגשמה עצמית לאחר החזרה לארץ, למרות שהיורעיונות אבל לא הבשילו לידי מימוש חלום. בית הקפה בלומה הוא הגשמת החלום מבחינת רחל. מקום שהיא יכולה להגשים את עצמה ולהנותמכל הדברים שהיא אוהבת ובמיוחד אנשים, והכל במקום אחד. השם של בית הקפה בלומה הוא שילוב של בלומינג ( Blooming ) שהיא פריחה, ושם הקיבוץ כפר בלום שבו נמצא בית הקפה בלומה ומסמל עבור רחל את התחושה שהגיעה איתה עם הגשמת החלום ופתיחת בית הקפה.

רחל ועודד חזרו לארץ לפני 15 שנה, לאחר מסע בעולם של כמעט עשר שנים והחליטו להגיע לראש פינה. רחל מספרת כי חודש לאחר שהגיעו לארץ כשהם מסתובבים במכונית בכל רחבי הארץ ומחפשים את המקום שיהיה להם בית. היעד שנבחר הוא הגליל, ושכרו בית בראש פינה. בית עם צימרים שיוכלו להתפרנס, והחלו להפעיל את הצימרים כחדרי אירוח עם ארוחות לפי הזמנה.

אך לפני שבישלו ארוחות לאורחי הצימרים שהם אירחו, רחל ועודד עבדו על יאכטות פרטיות של עשירי עולם, כזוג צוות, רחל שפית ועודד מהנדס. רחל בישלה שלוש ארוחות ביום לעשירי העולם שהסתובבו בעולם ביאכטותובעקבות כך התפתחה מאוד בתחום הקולינרי והבישול. רחל מספרת כי חשקה בבישול ובעבודה במטבח כשהייתה חיה בפלורידה ביחד עם עודד וראתה את השפים עובדים, וזה הקסים אותה והלכה ביחד עם עודד ללמוד בקורסים לבישול עם שף צרפתי ומשם החל מסע קולינרי ומסע אישי ברחבי העולם.

רחל מספרת כי “הטיולים בעבודה על היאכטות היו בכל אירופה, בחוף המזרחי של אמריקה, בכל האיים הקרביים, איי סן תומאס, איי הבהמס, וכמעט בכל שנה פקדו את כל האיים פעם אחר פעם. הספינה הייתה מתחילה את המסע כשהיא יוצאת מפלורידה לאיים הקריביים במקומות הכי אקזוטיים בעולם.

רחל מספרת שמאוד אהבה לבשל על היאכטה לעשירי העולם שהיו אניני טעם, והבינו באוכל, והעריכו מאוד את האוכל שהייתה מבשלת עבורם. רחל הייתה מושפעת מהאוכל המקומי שהייתה פוגשת בטיולים ואומרת כי היא ועודד אוהבים אוכל, אוהבים לטעום אוכל, ולהכיר מטבחים חדשים, והלכו לכל המאמות שמבשלות באיים ולמדו מהן לבשל.

לאחר תשע שנים ביחד בטיולים בעולם החליטו רחל ועודד לחזור לארץ ולהקים משפחה ולקבוע את מושבם. הם התחתנו בעמוקה בקצה הנוף, חתונה מיוחדת כיוון שכללה הרבה אנשים שהם חברים מהעולם שהכירו בטיולים.לאחר כמה שנים בתחום הצימרים רחל ועודד הבינו כי עסק הצימרים לא כלכלי והחליטו להמשיך בדרכם. רחל מספרת כי הם ראו שלט ענק על כביש 90 “רוצה בית בכפר בלום” , ורחל אמרה לעצמה, כן, אנחנו רוצים בית בכפר בלום”. לגור במקום שיש בו בית העם, מרכז קלור למוזיקה ולמחול, בריכה אולימפית, נהר הירדן, בית ספר, זה בדיוק המקום לגור בו ולגדל בו ילדים ולאחר שלוש שנים קבעו את ביתם בקיבוץ כפר בלום.

לאחר שמונה שנים נוספות של קושי בפרנסה, ושינויים, וכשרחל לא מצאה את עצמה בתחומים שעסקה בהם, הגיע הרגע שבו נפתח בית הקפה “בלומה” ורחל הרגישה שמצאה את מקומה.

צילום: אילן הדר

רחל אומרת כי כאשר היא עם יד חופשית ליצור יוצא ממנה הקסם והיא הבינה שהיא צריכה בית קפה משלה, בשביל שתוכל לפגוש אנשים, להכיר עוד אנשים, כיוון שהיא אוהבת אנשים ושכל אחד מגיע מעולמות שונים. “יש לי הרבה חברים מבית הקפה. גם כשאני עסוקה, אני מייצרת לעצמי כמה דקות להיות איתם וזה נותן לי עוד מידע נעים עליהם לדעת. אנחנו בונים יחסים מאוד כיפיים, אני לא אדם של פוליטיקה ופחות מתעניינת במה שקורה בטלוויזיה, אני רוצה לדבר על הצגות, תרבות, מוזיקה ואלה הן גם השיחות שיש בבלומה. המטרה שתהיה אווירה שיושבים נינוחים, כמו חברות שנפגשות ויש זמן לשבת”.

צילום: אילן הדר

המבנה של בית הקפה בלומה, צמוד לספריית הילדים והוא חדר הישיבות הישן של קיבוץ כפר בלום כאשר לפני שנתיים חדר הישיבות הועבר למבנה משרדים חדש עם חדר ישיבות חדש ומשכולל. רחל מספרת כי החדר ישיבות הישן נשאר סגור והיה נראה גרוע מאוד והייתה עוברת לידו שלוש פעמים בשבוע ועדיין לא הבינה שזה הולך להיות בית הקפה העתידי שלה.

“חברה שלי יעל שץ, מכירה אותי טוב והכירה את החלומות שלי ואת הרצון שלי לפתוח בית קפה. יום אחד היא באה אליי ואומרת לי, רחל, מתחת לאף שלך יושב הבית קפה שלך, את לא רואה?..
את כל יום עוברת לידו, ליד חדר הישיבות”. רחל אמרה ליעל “איך המבנה של חדר הישיבות יכול להיות בית קפה, הוא נראה נורא. רחל מספרת כי במשך עשרים דקות יעל לא מוותרת ומתעקשת עם רחל שתצליח לראות מעבר לחדר הישיבות ההרוס והישן. עדיין לא הבנתי לאן אני לוקחת את החלום שהציעה חברתי יעל”. ולאחר כמה שעות שהרעיון חלחל פתאום רחל הבינה שזה בית הקפה שלה. וכבר למחרת הייתה אצל מנהלת הקהילה, ולשמחתה הרבה, מנהלת הקהילה תמכה בה באופן מלא. “ליאת אלימימנהלת קהילה דגולה שרק פיתחה וראתה את הטוב של הקהילה יכולים, שיכולים להגיע ולהיפגש ולשתות קפה. ובזכות התשוקה של ליאת הדברים קרו. אני מאוד מעריכה את הקיבוץ שנתנו לי את ההזדמנות”.

רחל אומרת כי בשום שלב לא רצתה לוותר על החלומות שלה ולהגשים את עצמה למרות שהמון שנים זה לא קרה, היא המשיכה להאמין בעצמה עד שלכבוד יום הולדת גיל 50 קיבלה את בלומה.

צילום: אילן הדר

״זה היה בדיוק הזמן הנכון, הילדים גדלו ובגרו והייתי בשיא הבשלות לפתוח את בית הקפה. התסכולים וחוסר תחושת ההגשמה נעלמו ואני מתעוררת כל בוקר עם חיוך מחדש ושמחה לעבודה ובהנאה רבה. כל יום מחדש אני מודה על הזכות שקיבלתי, מודה לקיבוץ כפר בלום ולקהילה על ההזדמנות שקיבלתי. קהילת כפר בלום מרגשת אותי מאוד, הם מגיעים לבית הקפה ומפרגנים. מאוד מחמם את הלב, אנחנו חלק מקהילת כפר בלום עשר שנים”.

מה מיוחד בבית הקפה?

האוכל שמוגש בבית הקפה הוא גורמה. מאפים צרפתים שמבוססים על חמאה עם חומרי הגלם האיכותיים ביותר. המנות שמוגשות בבית הקפה מבוססות על מנות צרפתיות של חברה שלי ביאטריס שמתגוררת בראש פינה ועסקה לפרנסתה באפייה שהיית בביתה, והייתה אופה עוגות וקישים צרפתיים ומכרה לבתי הקפה, מסעדות והמלונות שבסביבה“.

צילום: אילן הדר

רחל וביאטריס הכירו כשרחל הייתה גרה בראש פינה, ביאטריס מבוגרת מרחל בעשרים שנה והן הפכו לחברות קרובות מאוד. רחל שרצתה מאוד לדעת את סוד המתכונים, אמרה לביאטריס, “יום אחד כשתחליטי שאת לא מוכרת יותר מאפים לפרנסתך אני רוצה לדעת את המתכנים. ובאמת יום אחד ביאטריס התקשרה לרחל, ואמרה לה הנה הגיע הרגע, לאחר עשרים ושלוש שנה שעסקה באפייה החליטה לפרוש והזמינה את רחל למטבח ולימדה אותה במשך ארבעה ימים מלאים של לימוד את כל סודות המתכונים והאפייה של המטבח הצרפתי של ביאטריס.  לימדה את רחל לפרטי פרטים, את כל הדקויות ורחל אומרת “היא לא וויתרה לי על שום גרם”. בבית הקפה רחל עוקבת אחרי כל המתכונים של ביאטריס בצורה מדויקת ואומרת כי יוצאים מאפים מופלאים. זה הרפטואר של ביאטריס והיא מפתחת ומחדשת כל הזמן עבור הלקוחות.

בית קפה / גלריה / מאפיה.

בית הקפה “בלומה” הוא קפה גלריה. מכינים ללקוח הכל במקום, סלט שנחתך במקום מירקות טריים, מיץ תפוזים סחוט טבעי, עוגות עם קרם פטיסייר ומאפים צרפתיים נפלאים. רחל אומרת שבתמיכה נוספת של קיבוץ כפר בלום בקרוב תפתח בצמוד לבית הקפה בלומה מאפיה שתשרת את בית הקפה ולקוחותיו.

צילום: אילן הדר

עד יום ההולדת הבא של בלומה שיהיה בתשיעי למרץ נחגוג שנתיים לבית קפה בלומה ונחנוך מאפייה חדשה. וזה מאוד סימבולי עבורי. זה ממש בתחילת האביב כשהכל פורח ובלומה זה בלומינג” שהמשמעות היא לפרוח. וזה מה שאיחלתי לעצמי, ביחד עם בית קפה שלי אני אפרח. למרות שיש הרבה קשיים, הרבה מתח, כאבי בטן, התרגשות, הרבה לילות ללא שינה, אני הולכת עם הלב והחלום ואני מאמינה מאוד בבלומה וזה מה שגורם לי להמשיך לצעוד בגאווה. אני לא עוצרת. אני בונה ומשקיעה ביחד עם הדרך שהיא בית קפה / מאפייה / גלריה והוא מאוד ייחודי. תתארי לך שאת יושבת בבית הקפה ומריחה את ריח המאפים מהמאפיה שמגיע לכל עבר. הריחות כובשים את האנשים”.

גלריה שפועלת בתוך הבית קפה.

תמיד נמשכתי לאמנות, לכל סוגי האמנות, פיסול, צורפות, ציור, צילום, סריגה, מיחזור, אני מוקסמת מכל אמנות שמישהו אחר עושה. אני לא אמנית, לכל אחד יש מה שהוא קיבל. אני מאוד יודעת להעריך אמנות ויש אמנים מדהימים בגליל, וצריך לתת להם מקום לפרזנטציה וזה נחמד לראות שאנשים קונים את האמנות שלהם. גם הקירות עובדים, האמנות נמכרת”.

צילום: אילן הדר

רחל אומרת כי החלום התגשם בזכות קיבוץ כפר בלום והקהילה התומכת, מועצה אזורית הגליל העליון וראש המועצה גיורא זלץ ורונן סלר, שמאוד מפרגנים ותומכים ומאפשרים לי לקחת חלק בשיתופי פעולה בבית העם ועם צעירי הגליל העליון, דנה ואילן, במועדון הקיבוץ, עם ארוחת בוקר מבלומה והרצאות מצוינות

צילום: אילן הדר

מה את יכולה להגיד על החיים בגליל העליון לאחר שראית את כל העולם?

מאוד אוהבת את הגליל והיופי שקיים פה. נחלים, פרא, צמחייה, מבלה הרבה בטבע. תמיד הולכת לראות את הירדן, השפע של חומרי הגלם המקומי. תמיד אהבתי את הגליל ואני מרגישה שזכינו שבחרנו את הבחירה המרגשת בגליל העליון ובקיבוץ כפר בלום.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn